Bu eserde Bayramî Melâmîlerinden İdrîs-i Muhtefî'nin (ö. 1615) rumuzlarla tekerleyiverdiği meşhûr nutku açıklanmaktadır. Girişte gerek bu nutkun ve gerekse Türk-İslâm edebiyatı içinde manzûm ve mensûr örnekleri görülen diğer edebî şathiyelerin anlaşılabilmesi için ehlullaha ait remizlerin kaynakları üzerinde durulmuştur.

Böyle bir çalışmada; biricik vücûdun sıfatlar âlemindeki seyrini, yani gerçek insanda gizli olan vücûd bilgisinin, mânevî sûrete ve hayâle büründüğü beş hazretin içindeki katmanların misâl/melekût/rüyâ/hayâl gibi isimlerle dillendirilen ilâhî tasavvur ve tahayyül âlemlerinin iç yüzünü açıklama gereği vardı. Ehlullah rüyâlarını nazma çekmiş ve örtmüştü. Bizim de rüyâlarımızın tâbire ihtiyacı vardı. Bu eser misâl âleminden dünyaya indirilen mânâyı anlamak ve irfân peşinde koşturan samimi yolculara anahtarlar vermek için yazıldı. Bu bakımdan Bir Mektebe Uğradım kitabı için Rüyâ Şiirinin Anahtarı yahut Misâl (masal, mesel) Âlemine Giriş Bilgisi de diyebilirsiniz. Bu anahtarlar hiç şüphesiz hilkatimizle ilgili kilidi de çözecektir.

Gizli İdrîs bu nutkunda anadilimizi bir mânâ ve aşk dili haline getiren Türkmen Yûnus'un izinden giderek bize ötelerden haberler fısıldamaktadır, vesselâm.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057670212
Yayın Tarihi :2022-08-05
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :304
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Mustafa Tatcı
2020-12-05

Sizleri hayretler denizinde yüzdürecek bir kitap daha... Çok çarpıcı.

Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler