İnsanı yeniden inşâ etmek, onu yaşadığı çağın insanı hâline getirmek, fikirlerini, hayâllerini yüceltmek, yepyeni rüyalar göstermek ve o rüyalarını yeniden yorumlamak; düşmüşse düştüğü yerden kaldırmak, onu Hakk'a ve hakikate hazırlamak, kulluk bilinciyle donatıp Allah'a lâyık hâle getirmek...

Gerçekte peygamberlerin ve onların izinden giden Hak dostlarının ve aydınlanmış gönüllerin misyonu ve insanlığa mirâsı da budur. Bu mirâs, putlaştırılan bütün sahte düşüncelerden kurtulup insanlığın yeniden inşâ edilmesini sağlayacak biricik gerçektir, başka bir şey değil. Burada konumuz olan Yûnus Emre de insanlığı düştüğü yerden kaldıranlardan, benlik çukurundan kurtaranlardan biridir.

Yûnus, varlığının, hakikatinin ve İslâm'ın aslından uzaklaşan insanlığın kendine gelmesi için bütün değerleri yeniden yorumladı. İrfân terbiyesinden geçen her ârif gibi o da bazı yanlışları söküp yerine yepyeni değerler koydu. Yaşadığını söyledi, söylediğini yaşadı. Kendimize gelmemiz için gönüllerimizi sarstı gitti.
*
Yûnus, 13. asrın sonlarında bir yanan gönüllere, terleyen alınlara bir sabâ meltemi gibi esti, içimizi serinletti. Cân kulağımızı açtı. Aşk illerinden bize şirin haberler getirdi. Varlık ve yaratılışla ilgili sorularımıza cevaplar verdi.
*
Elinizdeki Her Genç Bir Yûnus adlı eser Yûnus'un günümüz insanınca daha iyi anlaşılması, düşüncelerinin daha doğru ve sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için hazırlanmıştır. Bu eserde gönül dilimiz Yûnus Emre'nin hayatı, eserleri ve görüşlerinden başka 21 ilâhîsinin yorumu yapılmaktadır. Vuslatının 700. yılında gençlerimizin içinden yepyeni Yûnuslar'ın çıkacağından hiç şüphemiz yoktur.

Aşk ve irfân yolundan giden her genç bir Yûnus; her Yûnus bir Tapduk Emre'dir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057670441
Yayın Tarihi :2020-11-17
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :348
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Mustafa Tatcı
2020-12-12

Kitap Yunusçayı 21. Yüzyılın diline tercüme eden ve çağdaş ve yetkin bir muhteva ile şerh eden bir uzmanın kaleminden okuyucuyu bir el kitabının sınırlarında Bizim Yunus'a dair her şeyle tanıştırıyor. Tarihi, menkabevi ve eserleri ve takipçileri ile dil ve üslup kuran edebi bir şahsiyet olarak Yunus'u ele alan kitap 21 ilahinin günümüz Türkçesi ile ifadeleri ve özlü tasavvufi şerhleri ile daha kapsamlı Yunus okumaları için adeta bir giriş mahiyetinde.

2020-12-06

Yunus Emre'yi tanımak isteyen herkesin, bilhassa gençlerin, ilk olarak okuması gereken eser.

2020-12-05

Gençler umut var demektir! Hadi sarılın vesile ipine. Gençlerimize ne güzel armağan olur bu özel kitap.

Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler