Terzi Baba adıyla bilinen Necdet Ardıç'ın kaleme aldığı bu eser; nefs-i emmare, nefs-i levvame, nefs-i mülheme, nefs-i mutmaine, nefs-i razıyye, nefs-i marzıyye, nefs-i safiye olmak üzere nefsin yedi mertebesini ve isimler tevhidi, fiiller tevhidi, sıfatlar tevhidi, zat tevhidi ve insan-ı kamil olarak bilinen hazerat-ı hamseyi konu edinmektedir. Kitabın son kısmında ise, insanlık aleminin seyrini; umumi seyr, bireysel seyr, senelik seyr, günlük seyr, nefes seyri ve anlık seyr başlıkları altında okuyabileceksiniz.

Bilindiği gibi, Kur'an-ı Kerim'de insan denek varlık, en geniş biçimde nefs kelimesi ve onun derin anlamı içeriside belirtilmektedir. Nefs üzerine çok şeyler söylenmiştir, fakat nefsin daha çok emmarelik hali ele alınmıştır. Oysaki nefsin manası ve hakikati insan varlığı üzerinde gerçekten çok geniş bir sahayı kapsamaktadır. Onun hakikatini ne kadar iyi bilebilirsek, mevzularımıza nüfuz etmemiz, o derece daha derinden ve kapsamlı olacaktır.

Şeriat ve tarikat kitaplarında, nefsin emmarelik, yani kötülük ve isyankarlık yönü; hakikat ve marifet kitaplarında ise nefsin hakikat yönü anlatılmaktadır. Genelde nefsin emmarelik yönü ele alınmakta, hakikat yönünün gerçeği kapalı kalmaktadır. Burada mevzumuz içerisinde, nefsimizi inşaallah değişik yönleri ile incelemeye çalışacağız...

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054042869
Yayın Tarihi :2020-07-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :138
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Necdet Ardıç
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler