İbrahim Has aslen Kastamonulu olup İstanbul'da tahsil görmüş, Şabanî şeyhi Hasan Ünsî Efendi (ö. 1723) tarafından yetiştirilmiştir. Erenler Kitabı, Erenlerden Aşk Sözleri, Kerpiç Koydum Kazana, Tasavvufi Mektuplar, Tasavvufî Konuşmalar adlarıyla neşrettiğimiz eserlerine ilaveten nutk-ı şerîflerini topladığı Divan-ı İlahiyât gibi âbidevî iki mecmûa daha bırakmıştır. Toplam 1001 ilâhîden oluşan bu iki divan bugüne kadar neşredilmemiştir. Elinizdeki Şiirin Has'ı-İbrahim Has'tan Halvet Şiirleri Seçkisi adıyla neşre hazırladığımız eser bu külliyattaki ilâhîlerden oluşan bir güldestedir.

1762'de Sirkeci'de vefat eden bu Halvetî erenini, İstanbul'un ortasında kepeneğinin içine gizlenip de yaşayan bu muhteşem münzevîyi elinizdeki güldeste ile daha iyi tanıyacaksınız. Bu ilahîlerde has şiirin kokusunu alacağınız gibi modern şiirin de ayak seslerini duyacaksınız. Seçkinin adı bu sebeple Şiirin Has'ı olmuştur.

Halvetî/Şabanî erenlerinden İbrahim Has'ın nutk-ı şerîfleri aşka, irfâna has tefekküre yolculuk yapmak isteyenler için yepyeni kapılar aralamaktadır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786059559898
Yayın Tarihi :2019-02-12
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :264
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : İbrahim Has Halveti
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler