0

Site Güvenliği

Kitapburcu.com bir H YAYINLARI BASIM YAY. DAĞT. PAZ. VE TİC. LTD. ŞTİ markasıdır.

Sitemizin her sayfası “https” ile başlamakta ve şifreli olarak korunmaktadır.

Aşağıdaki hususlar genel olarak web sitelerinin güvenliği hususunda dikkat edilmesi gereken noktaları içermektedir.

Kredi kartı bilgilerinin güvenliği internet üzerinden yapılan alış-verişlerde ki en kritik noktadır? Genel olarak kredi kartı ile alış-verişler doğrudan kartın kendi ile ya da bu karta bağlı bir sanal kart oluşturularak yapılabilir. Her iki durumda da kartın kullanıldığı sitenin güvenliği ön plana çıkmaktadır. İnternet üzerinden alış-veriş yapılan siteler normal mağazalardan farklı olarak fiziki bir kredi kartı pos cihazı kullanmamaktadır. İnternet sitelerinde kullanılan Sanal Pos yazılımları ait oldukları bankaların titiz incelemeleriyle sitelere verilmektedir. Ancak ne yazık ki Sanal Pos'un verilmesi sırasında yapılan titiz inceleme sonrasında devam etmemektedir. Bu noktada sitenin güvenilir olduğunu anlamanın bir kaç püf noktası mevcuttur;

 

SSL Güvenlik Sertifikası Var mı? Bütün internet alış-veriş siteleri bir ssl güvenlik sertifikası almak zorundadır, bu sertifika kredi kartı işlemlerinin güvenli şifreleme ile banka kanallarına iletilip iletilmediğini gösterir. Bu sertifikanın sitenin görünen bir yerinde olması gerekir. Sertifikanın üzerine tıklandığında güncel olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Yeni tip ve daha ileri güvenlikli sertifikalarda tarayıcıda aynı zamanda firma ismi yeşil tonlarda yazmaktadır.

 

Kredi kartı bilgilerinin girildiği sayfalar korunuyor mu? Bunu anlamak çok kolaydır. Normalde adres satırları http:// şeklinde başlar, güvenli sayfalar ise https:// bu ibareyi görüyorsanız bilgileriniz güvencede demektir.

 

3D Secure Kullanımı; yakın tarihte tüm sitelerin 3D Secure uygulamasına geçmesi zorunlu olacaktır. 3D Secure onay işlemi için cep telefonunuza gönderilen ekstra bir şifre uygulamasıdır, bu hizmetin kullanımı için Cep Telefonu bilgilerinizin doğru olması şarttır. Ancak işlemin uzun sürmesi nedeniyle birçok kullanıcı bu uygulamayı kullanmamaktadır.

 

Web tarayıcınız en son sürüm mü?

Güncellemeler için tarayıcınızın internet sitesinden en son sürümü indirebilirsiniz. Bunun için de kullandığınız sürüm bilgisine tarayıcınızın "Yardım" menüsündeki "Hakkında" seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

 

Asla herkese açık bilgisayarlardan kredi kartı bilgilerinizi girmeyiniz, bazı internet tarayıcıları girilen bilgileri hafızalarında tutabilirler.

 

İnternet üzerinden alış-veriş yapılan sitelerde de telefon numarası ve adres bilgilerinin olması zorunludur. Firma İsmi ve Vergi Dairesi bilgilerini de kontrol edebilirsiniz.

 

Unutulmaması gereken husus, Sanal Pos sistemlerinin bankalar aracılığıyla sıkı bir şekilde denetlenmesidir. Size hizmet veren her firma size verdiği hizmeti belgelendirmek zorundadır. Bunun için size fatura kesmeyen internet sitelerine güvenmemeniz doğru olacaktır. Sitemiz üzerinden yapacağınız tüm alışverişlerde isminize (firmanıza) fatura kesilecektir.

 

Sizden çok ya da birden fazla kere ücret çekildiğini düşündüğünüz bir hususta öncelikle firma ile hemen irtibata geçiniz, firma ile bir sonuca ulaşamadığınız durumlarda hemen kartınızın bağlı olduğu bankayı arayarak kredi kartı ödeme itirazında bulununuz. Bankanız sizin adınıza firma ile irtibata geçerek verilen hizmetin belgelenmesini talep edecektir.

 

Pek sık olmasa da karşılaşılan bir durum Dolandırıcılık maksadıyla site kurulması ihtimalidir. Bu durum bankaların sıkı denetimleriyle nispeten aşılmıştır.

 

Kartınızla yaptığınız tüm işlemleri bankanız üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Bu hususlara dikkat ettiğinizde güvenli bir şekilde internet üzerinden alış-verişin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Her türlü sorunuz ve destek talebiniz için: info@kitapburcu.com adresine e-posta gönderebilir veya bize 0216 532 3313 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Kapat